Willkommen+Welcome+Bienvenidos+Bienvenue+Mirė se vini

Home  Hoteli  Servisė  Mbledhje  Reservimi   Qyteti dhe Kultura Plazhėt Sport-dhe rekreacion

 
 
Qyteti dhe Kultura
Qyteti i vjeter i Ulqinit, ju ofron nje Atmosfere mesjetare, mė shumė  Restorante dhe kuzhine Mediterane. Ulqini ishte me tradite vend i  Pirateve, Uzines sė Anijeve, dhe Pazarit tė sklleverve. Kėtu shkrimtari i njohur Miguel de Cervantes  ėshtė venė si skllave nė shitje.Nė romanin e tije « Don Quichotte de la Mancha », dashnorja e te cilit si Dulcinea(Ulcinj-Latinisht Dolcino) e pershkruante  Ulqinin.
Banoreve tė Ulqinit i takonte edhe  Sabbatai  Zewi(*1626;! 1676 nė Ulqin, Shqiperi(sotė Mali i Zi) njė mesimdhenės religjioze dhe i vetėshpallur si Mesias) Ulqini ofron mundesi tė ndryshme tė  blerjes si dhe pazarin e perditshem tė mallrave bujqesore, mė peme dhe perime tė fresketa


 

nė pregaditje.....

 

Impressum

© Copyright-La Rosa Negra - Reservierung oder Buchung von Hotelzimmern